Archiwum

PIOTR BOROWICZ

Piotr BorowiczFotografia pojawiła się w jego życiu właściwie przypadkowo w 1977 roku. Miał wtedy 20 lat i studiował w Krakowie. To właśnie Kraków ukształtował jego sposób widzenia i rozumienia otaczającej go rzeczywistości. Zaczął fotografować napotkane miejsca, zapisując jednocześnie swoje emocje. Na początku była to fotografia wykonywana intuicyjnie. Po prostu rejestrowanie poznawanych miejsc. Dopiero później zrozumiał, że nie chodzi mu o dokument sensu stricto, a bardziej o odzwierciedlenie jego stosunku do poznawanych miejsc i ludzi.

Najsilniej oddziaływały na niego wąskie plany i detale mówiące o aktywności człowieka. Do dziś uważa, że stanowią one najlepsze świadectwo życia ludzi. Mijane na co dzień miejsca, których zwykłość nie zwraca naszej uwagi, stanowią po latach prawdziwy obraz tego, jak żyliśmy. Równolegle rozwijał też swoje zainteresowanie krajobrazem, poszukując w nim atmosfery miejsca bardziej niż zapisu zastanej rzeczywistości. Choć nie akceptuje dzisiejszego świata z jego krzykliwością i natarczywą reklamą, zdaje sobie sprawę z tego, że i on kiedyś się zmieni, a wtedy być może robione dziś fotografie pozwolą na refleksję.

Urzeka go prostota i piękno rzeczy oraz miejsc niezwykłych. Nie tych wielkich, na pokaz. Małe, codzienne drobiazgi opowiadają najlepiej o tym, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Lubi też smakować drobne absurdy, jakie nas otaczają. Każdy z nich wydaje się nieważny, nawet nieco śmieszny, ale ich suma mówi już znacznie więcej.

Od 1979 roku jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 2008 roku członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W okresie 1979 – 2009 miał ponad 25 wystaw autorskich zaprezentowanych w Polsce, Szwecji, Belgii, Portugalii, Czechach i Niemczech. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W 1989 roku otrzymał Medal 150-lecia Fotografii.

__________________________________________________________

Pozostali członkowie CTF >>